Zgromadzenie


Parafia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu

Zgromadzenie Zakonne MAŁE DZIEŁO BOSKIEJ OPATRZNOŚCI przeznaczone jest dla ludzi ubogich, opuszczonych i wykluczonych.
Założycielem zgromadzenia był św. Alojzy Orione.
Św. Alojzy Orione pochodził z ubogiej włoskiej rodziny. Był wątłego zdrowia, ubogi – nie miał pieniędzy na opłacenie seminarium.
Już jako kleryk założył zgromadzenie zakonne dla opuszczonej młodzieży, kalek, starców, niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo, bezdomnych, głucho-niemych i ociemniałych, których nazwał swoimi panami.
Domy zakładał nie tylko we Włoszech, ale na prawie wszystkich kontynentach.
Papież Pius XII powiedział o nim, że to „ojciec cierpiącej i opuszczonej ludzkości”. Natomiast ojciec święty Jan XXIII wyznał, że „Alojzy Orione był człowiekiem o największej miłości, jakiego w ogóle spotkałem. Jego miłość była bez miary i nie mogłem go porównać z nikim kogo znałem lub o kim czytałem. Wierzył, że miłością można zdobyć świat.”
Dnia 16 maja 2004 r. został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.

Święty Alojzy Orione módl się za nami.

Św. Rozalia – jest jedną z podstawowych patronów Domu obok Św. Alojzego Orione, Matki Boskiej Opatrzności i Sługi Bożego Brata Ave Maria. Córka księcia Sinibada ur. 6. X 1120r. na zamku Oliwer w Pallermo na Sycylii. Pragnęła poświęcić się Jezusowi, dlatego opuściła dom rodzinny i udała się do groty – żyjąc tam jako pustelnica. Zmarła w grocie na górze zwanej Monte Pellegrino. Podanie głosi, że w 1624 r. podczas znalezienia Jej relikwii ustała zaraza, która wówczas nękała Palermo i okolice. W 1630r. została kanonizowana przez papieża Urbana VIII. Odtąd Św. Rozalia jest uznawana jako patronka chroniąca od zarazy, broniąca przed chorobami i różnymi nieszczęściami. Kult Św. Rozali rozwinął się w wielu krajach, również w Polsce. Do najstarszych obiektów należy kościół Św. Barbary w Krakowie.. Istnieje też wiele parafii pod Jej wezwaniem – dużo kapliczek, figur i różnych dzieł sztuki. Największe sanktuarium Św. Rozalii o nazwie Monte Pallegrino w Palermo prowadzą księża Orioniści.